آژنگ نیوز: چاپ اول کتاب «فرهنگ توصیفی فلسفه علم»منتشر شد.

نویسنده: استاتیس پسلیوس

مترجم: موسی اکرمی

ناشر: نشرهرمس

فلسفه علم چونان بخشی متمایز از فلسفه در سده بیستم پدیدار شد. زادگاه آن تروپای قاره‌یی بود، جایی که طرح آراسته کانتیِ اصولِ پیشینیِ ترکیبی، که به نظر می‌رسید برای امکان‌پذیری تجربه ضروری است، در آغاز سده بیستم با تغییرات انقلابی در علوم و ریاضیات روبه‌رو شد.

فلسفه علم آن بخشی از فضای مفهومی است که در آن فلسفه و علم با هم روبه‌رو می‌شوند و به میانکنش می‌پردازند. به سخن دقیق‌تر، این فضائی است که در آن تصویر علمی جهان ساخته می‌شود و به ساختار عام و مجرّد علم به جُستارمایه پژوهش نظری تبدیل می‌گردد.

علم یک فعالیت میان‌فرهنگی است و، روی‌هم‌رفته، بهترین راهی است که ما انسان‌ها برای فهم و تغییر جهان طبیعی پدید آورده‌ایم.

فرهنگ توصیفی - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

علم تاریخی بس دیرینه دارد و با احتمال بسیار چونان یک محور بنیادینِ عقلانیت انسانی بر جای می‌ماند. همواره نیاز به بررسی مسئله‌های فلسفی گوناگونی که در علم مطرح می‌شوند، برای نمونه ساختار مفهومی یک نظریه علمی مفروض، وجود دارد، ولی همین انگاره کوششی انسانی که مرزهای نادانی و خطاها را واپس می‌راند و فهم ژرف جهان را عرضه می‌کند نیز مطرح است.این کتاب، یک فرهنگ واژگان است که هدف آن این است که همچون یک راهنما و قطب‌نما در هزارتوی مفهومی فلسفه علم عمل کند.

استاتیس پسیلوس، لیسانس فیزیک را در ۱۹۸۹ از دانشگاه پاتراس یونان، فوق لیسانس تاریخ و فلسفه علم را در ۱۹۹۰ از دانشگاه لندن، کینگز کالج، و دکتری فلسفه علم را در ۱۹۹۴ از همانجا دریافت کرده است.او هم اینک استاد گروه فلسفه علم دانشگاه آتن است. او در زمینه‌های فلسفه علم، مابعدالطبیعه، شناخت‌شناسی، و تاریخ فلسفه علم تخصص دارد و با زمینه‌هائی چون فلسفه ذهن و فلسفه زبان و منطق مرتبه اول و فلسفه فیزیک و تاریخ فلسفه جدید بسیار آشنا است.

گروه رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *