image 148

مقبره شیخ احمد جامی،در تربت جام

مقبره شیخ احمد جامی،در تربت جام قرار دارد.شیخ‌الاسلام ابونصر احمد بن ابی‌الحسن بن احمد بن محمد نامقی جامی ملقب و مشهور به ژنده‌پیل (زنده‌پیل) احمد جام صوفی بزرگی است و از بزرگان مشایخ عرفان ایرانی در نیمه دوم قرن پنجم و نیمه اول قرن ششم هجری است.

متاسفانه دوران حیات و آثارش تاکنون چندان مورد اعتنا قرار نگرفته و نوشته‌هایش که تماما به زبان فارسی است و علاوه بر ارزشی که از نظر شناختن عقاید متصوفه دارد از جهت زبان و لغت نیز در خور توجه و به علت قدمت ۸۵۰ تا ۹۰۰ ساله خود سند و یادگاری گران‌ها از نخستین روزگاران ادبیات فارسی است.اما هنوز هیچکدام از این آثار از کنج فراموشی بیرون نیامده و روی طبع به خود ندیده است .

شیخ احمد جامی،در سال ۴۴۰ ه.ق در روستای نامق، شهرستان کوه‌سرخ متولد و در دهم محرم ۵۳۶ ه.ق در تربت‌جام چشم از جهان فرو بست.

وی خانقاه و مسجدی بر دروازه معدآباد تربت‌جام احداث نمود و بنابه وصیت خودش پس از وفات در همان‌جا به‌خاک سپرده شد.

این مقبره با قدمتی نزدیک به ۸۰۰ سال، مربوط به سده ۶ تا ۱۰ ه.ق (دوره سلجوقی تا صفوی) در تاریخ ۱۵ دی‌ماه ۱۳۱۰ خورشیدی به عنوان اثری ملی به ثبت رسیده است.

image 148
عکس فرشید شریف مقدم

به‌دلیل ارتباط خاندان شیخ با «آل کرت» در دوره ایلخانی و تیموری مقبره شیخِ جام، آباد و پررونق گردید.

مهم‌ترین بناهای این مجموعه گنبد‌خانه، ایوان، مسجد کرمانی، گنبد سفیدخانه، خانقاه سراچه، مسجد عتیق و مسجدجامع نو است. مدفن شیخ جلوی ایوان مسجد واقع شده و درخت پسته‌ای در جوار آن کاشته شده است.

گروه گزارش

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مناسبت امروز

از دیروز