“آژنگ نیوز”:نشست بحث و بررسی در خصوص کتاب آرایی با عنوان “شب کوفی”برگزار میشود.

ششصد و پنجاه و ششمین شب از سلسله شب‌های مجله بخارا با همکاری موسسه کتاب‌آرایی ایرانی اختصاص دارد به «خط کوفی» که پیش‌درآمدی است بر هنر اسلامی.
«شب کوفی» به عنوان دومین شب از شب‌های هنر و هنرمندان کتاب‌آرایی، عصر جمعه ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۶ در محل موسسه کتاب‌آرایی ایرانی برگزار خواهد شد.
کوفی نه‌تنها به عنوان اولین خط دست‌نوشته‌های اسلامی حائز اهمیت است بلکه تنوع بسیار زیاد اقلام آن در گستره فرهنگی و جغرافیایی جهان اسلام و همچنین تنوع بکارگیری آن در کتاب و بنا و ظروف و… همواره مورد توجه هنرمندان و پژوهشگران هنر اسلامی بوده است که در این نشست بصورت تخصصی خط و تزیین کوفی اولیه در دست‌نوشته‌های نخستین اسلامی مورد بررسی و واکاوی قرار خواهد گرفت.

شyyyyyyyyyyyyب - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ


در این نشست که با حضور و خوش آمدگویی مدیران مجله بخارا و موسسه کتاب‌آرایی ایرانی آغاز خواهد شد، دکتر مرتضی کریمی‌نیا در خصوص «کهن‌ترین دستنویس‌های قرآنی به‌خط مایل (حجازی) و تقدم نسبی آنها بر خط کوفی» صحبت خواهند کرد، استاد همایون مقدس به «بررسی فرم و ترکیب در زیبایی‌شناسی کتابت کوفی اولیه» خواهند پرداخت و دکتر امیر فرید در موضوع «بررسی آرایه‌های تزئینی در نخستین دست‌نویس‌های دوره اسلامی ایران» سخنرانی خواهند کرد.
دبیری علمی نشست را هم استاد سید وحید جزایری بر عهده دارند.
این نشست بصورت حضوری در محل موسسه کتاب‌آرایی ایرانی (به نشانی: خیابان بزرگمهر، تقاطع فلسطین، پلاک ۲۹) و مجازی از طریق برنامه zoom با کد ورود:
https://us02web.zoom.us/j/5632817821?pwd=a0dHOFN6OWVzMHRVL2c0aHRoVmN3QT09
برگزار خواهد شد.

گروه خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *