image 141

پرواز”نبوغ”، بالگرد ناسا در فضای مریخ

به گزارش “آژنگ نیوز”“نبوغ”، بالگرد ناسا در فضای مریخ پروازی کوتاه انجام داد، پروازی که “تاریخی” توصیف شده است. تفاوت چگالی زمین و مریخ این پرواز را دشوار کرده بود. قرار است نبوغ مجموعاً ۵ پرواز بر فراز مریخ داشته باشد.

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) هفته آخر فروردین اعلام کرد بالگرد نبوغ  پروازی کوتاه و موفقیت‌آمیز بر فراز سیاره مریخ انجام داده و توانسته است بدون مشکل دوباره بر سطح مریخ بنشیند. این پرواز “تاریخی” عنوان شده، چرا که برای اولین بار بشر یک وسیله نقلیه موتوری را بر روی سیاره‌ای غیر از سیاره زمین به پرواز درآورده و کنترل پرواز را هم از روی خود مریخ انجام داده است.

ناسا همراه با اعلام خبر پرواز بالگرد نبوع یک فیلم ویدئویی هم از این پرواز که کاوشگر “استقامت” ضبط کرده بود به نمایش گذاشت.در فیلم دیده می‌شود که  بالگرد ناسا سه متر از سطح مریخ بالا می‌رود، لحظاتی در هوا معلق می‌ماند و سپس دوباره بر سطح مریخ می‌نشیند.

بالگرد نبوغ هم یک عکس سیاه و سفید که در لحظه پرواز در هوا از سایه خود بر روی سطح مریخ گرفته، به زمین ارسال کرده است

image 141

.

چالش بزرگ برای ناسا در  پرواز درآوردن بالگرد نبوغ به چگالی هوای مریخ برمی‌گشت که یک درصد چگالی جو زمین است و بال‌های چرخنده نبوغ می‌بایست برای غلبه بر این شرایط سرعتی بسیار بیشتر از سرعت بالگردهای معمولی در روی سطح زمین پیدا کنند.

پرواز نبوغ بر سطح مریخ ابتدا قرار بود روز ۲۳ فروردین انجام شود، اما مشکل فنی آن را به تعویق انداخت.  دومین پرواز نبوغ حداکثر چهار روز بعد از اولین پرواز انجام خواهد شد. در مجموع قرار است این بالگرد پنج پرواز بر فراز مریخ انجام دهد که هر کدام دشوارتر از قبلی ارزیابی می‌شود.

مریخ‌نورد “استقامت” روز ۱۸ فوریه سال جاری بالگرد نبوغ را به مریخ برد و ناسا انتظار دارد که با پروازهای چندگانه این بالگرد، اطلاعات جامعی از وضعیت و خاک مریخ به دست آورد و از آنها بتواند برای انجام ماموریت‌‌های فضایی آینده بهره گیرد.

گروه گزارش

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مناسبت امروز

از دیروز