image 208

شب کتاب تحقیق ما للهند

به گزارش “آژنگ نیوز”پانصد و نود و نهمین شب از شب‌های بخارا به بررسی کتاب «تحقیق ماللهند» ابوریحان بیرونی اختصاص یافته است. این مراسم در ساعت پنج بعد از ظهر روز پنجشنبه نهم بهمن ماه 1399 با همکاری انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به صورت مجازی پخش خواهد شد.

image 208

ابوریحان بیرونی دانشمند برجسته ایرانی در نیمه دوم قرن چهارم و اوایل قرن پنجم است. او حکیم و دانشمندی جامع الاطراف و صاحب آثار پرشماری در ریاضیات، نجوم، دارو شناسی، کانی‌شناسی، جغرافیا و هند شناسی است.
از جمله مهمترین آثار بیرونی، کتاب تحقیق ماللهند است که مشتمل بر 80 فصل است؛ این کتاب که عنوان کامل آن «فی تحقیق ماللهند من مقوله مقبوله او مرذوله» است، بی.شک از شاهکارهای مهم در زمینه فلسفه علوم و ادیان تطبیقی است و نخستین اثر دقیق علمی است که در تاریخ فرهنگ و تمدن هند در باره آن کشور نوشته شده است. این کتاب به زبانهای: فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، انگلیسی ترجمه شده است و هنوز از منابع درجه اول هندشناسی به شمار می‌رود. وسعت اطلاع، دقت نظر، ژرف‌بینی و کنجکاوی و مشاهدات بسیار عمیق و دقیق ابوریحان، خواننده بی‌غرض را به تحسین و شگفتی وا می‌دارد، دانشمندی که در اواخر قرن چهارم در آغاز قرن پنجم، برای آشنائی با علوم و معارف هندیان بهره.ای از عمر خود را در آن دیار گذرانید و حتی برای شناخت بهتر آنان از آموختن زبان دشوار سانسکریت فروگذار نکرد.

در این مراسم مهدی محقق، منوچهر صدوقی سها، غلامرضا اعوانی، حسن بلخاری، برزو قادری و علی دهباشی سخن خواهند گفت.
همچنین در این برنامه، چاپ دوم جلد اول ترجمه تحقیق ماللهند اثر منوچهر صدوقی سها که از سوی انتشارات «سورا» منتشر شده است نیز معرفی خواهد شد.
شب کتاب تحقیق ماللهند در نشانی‌های زیر پخش می‌شود:
Telegram.me/bukharamag
Instagram.com/bukharamag
www.bukharamag.com

facebook.com/bukharamagzine
aparat.com/bukharamag

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز