image 51

نگاهی به شهر تاریخی مسجد سلیمان

شهر قدیمی مسجد سلیمان، شهری تاریخی در میان کوه‌های زاگرس و از شهرهای لر بختیاری نشین استان خوزستان ایران است. مسجد سلیمان پیشگام حفاری نفت در ایران می‌باشد. دولت بریتانیا استخراج نفت ایران را در سال ۱۹۰۸ میلادی از این شهر آغاز کرد.

این شهر از شمال غرب به شهرستان شوشتر، از شمال تقریبأ به شهرستان‌های لالی و اندیکا، از جنوب شرق به شهرستان ایذه، و از جنوب غرب به شهر اهواز ارتباط دارد. ساکنان این شهر را طوایف مختلفی از ایل بختیاری تشکیل می‌دهند ولی با کشف نفت در منطقه افراد دیگری از سایر مناطق بختیاری بمنظور کسب و کار به این شهر آمدند و رفته رفته بصورت دایم در این شهر ساکن شدند.

روستاهای کوهستانهای اندیکا و لالی و دشت بزرگ از بخش‌های تابعه اطراف این شهر بودند. که در چند سال اخیر بخشهای اندیکا ولالی به شهرستان تغییر یافته‌اند. از دیدنی‌های این شهر منطقه می‌توان به تفرجگاه تمبی و معبد سرمسجد و معبد بسیار کهن برد نشانده اشاره کرد.

image 51
مسچد سلیمان در دهه40خورشیدی

هیئت باستان‌شناسی فرانسوی نیز در مسجد سلیمان موفق به کشفیات مهمی شده است. یکی ازعوامل ایجاد و گسترش شهر مسجدسلیمان، اکتشاف نفت دراین منطقه‌است. ویلیام ناکس دارسی طی انعقاد قراردادی با دولت مظفری مجوز جستجو و اکتشاف نفت در ایران را گرفت و تیم اکتشاف وی نفت را برای اولین بار در خاورمیانه، و در شهر مسجدسلیمان کشف کرد.مسجدسلیمان به واقع شهری استثنایی است. بنیاد کهن، استقرار در میان کوه‌ها، وجود چاههای متعدد نفت(۲۸۲ حلقه)، حضور خارجیان، ساکنین خو گرفته با فرهنگهای متفاوت و از دیگر سو توقف استخراج نفت، رکود ساخت و ساز و مهاجرتهای بی وقفه روستائیان، ازآن در مجموع شهری متفاوت ساخته است.

گروه تاریخ

قبلی «
بعدی »

3 دیدگاه ها

  1. Hi there, I enjoy reading all of your post. I like to write a little comment to support you. Gwen Otto Liddie

  2. Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this write-up and also the rest of the website is also really good. Tamma Gerardo Deste

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز