“آژنگ نیوز”:مرسدس بنز مدرن‌ترین کارخانه خودروسازی جهان را در “زیندلفینگن” اشتوتگارت با سرمایه‌گذاری ۷۳۰ میلیون یورو همزمان با رونمایی از خودرو اس کلاس جدید افتتاح کرد. با فولادی که برای ساخت سالن ۲۲۰ هزار مترمربعی با “پلاک ۵۶” در محوطه کارخانه بنز به کار رفته می‌توان یک برج ایفل دیگر ساخت.

مرسدس بنز در مجموع ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری می‌کند تا میزان کربن خطوط تولید خود را تا سال ۲۰۳۹ به صفر برساند. این کارخانه هوشمند در حال حاضر نسبت به کارخانه‌های مشابه ۲۵ درصد کمتر برق مصرف می‌کند.

بنز - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

برای نخستین بار در دنیا سیستم خط تولید یک کارخانه خودروسازی تماما دیجیتال شده است و با شبکه “جی ۵” کار می‌کند که به طور اختصاصی توسط شرکت‌های اریکسون و “O2” برای مرسدس بنز طراحی شده است. تمامی افراد، دستگاه‌ها و ابزارها توسط اینترنت به هم متصل هستند و اطلاعات ردوبدل می‌کنند.

در کارخانه تماما دیجیتال “Factory 56” از اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، بیگ دیتا الگوریتم، دستگاه‌ها و ابزارهای هوشمند، فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

در کارخانه “Factory 56” تنها با استفاده از پلاتفرم “MO360” که به صورت اختصاصی برای بنز طراحی شده تمامی اطلاعات بر روی صفحه نمایش منتقل می‌شود و از این طریق ۱۰ تن کاغذ در سال مورد صرفه‌جویی قرار می‌گیرد. سیستم شبکه ۳۶۰ درجه‌ای مرسدس بنز فراتر از درون کارخانه عملکرد دارد و تمامی زنجیره تولید و حتی لجستیک در مجموع ۲ هزار شرکت قطعه‌ساز که با مرسدس بنز کار می‌کنند را نیز در بر می‌گیرد.

از طریق سیستم “RFID” (سامانه بازشناسی با امواج رادیویی) تعداد و محل قطعات خودروها در سالن مونتاژمشخص است و دیگر نیازی به سفارش قطعه نیست و به صورت اتوماتیک جایگزین می‌شود.

بنز۱ - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

در خط تولید تمامی قطعات و خودروهایی که بر روی آن کار انجام می‌شود توسط ۴۰۰ دستگاه وسیله نقلیه خودران جابجا می‌شوند.

به نسبت کارخانه‌های دیگر در کارخانه “Factory 56” از سروصدا خبری نیست و سکوت و آرامش عجیبی حاکم است. یکی دیگر از مواردی که جلب توجه می‌کند، تمیزی در حد “اتاق عمل بیمارستان” در این کارخانه است.

گروه گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *