image 34

فیلم سینمایی فریاد نیمه شب و دستمزدهای فیلمسازی

فیلم سینمایی فریاد نیمه شب ساخته ساموئل خاچیکیان در سینمای ایران  از نظر بوجود آوردن فضاهای تازه چایگاه ویژه ای دارد.فیلم به کارگردانی ساموئل خاچیکیان و بازی محمد علی فردین و آرمان در سال 1340 ساخته شد و در شهریور همین سال  به مدت 28 شب در دو سینمای  رادیو سیتی و سعدی به نمایش درآمد.

تا پیش از این زمان فیلمهای ایرانی در سینماهای درجه یک اکران نمی شدند. آنها بیشتر در سینماهای درجه 2 و نیز برخی اوقات درجه 3 اکران میگردیدند.

image 34

اما پی گیری میٍاقیه تهیه کننده فیلم  شرایطی  را بوچود آورد  که دو سینمای درجه یک را به اکران  یک فیلم ایرانی اختصاص دادند.

سینماهای تهران اکثرا  در مناطق جنوبی تهران  قرار داشتند. حد نهایی سینماها خیابان انقلاب امروزین بود. اما سینما رادیو سیتی بالاتر از خیابان طالقانی قرار داشت و با اینحال استقبال عجیبی از این فیلم  در این سینمای تقریبا دور افتاده شد.

تهیه کننده برا ی این فیلم  نزدیک به 500 هزارتومان هزینه کرده بود.

در این زمان هزینه معمولی رقمی در حدود 250 هزار تومان بود.هزینه ها شامل دستمزد کارگردان از 10 تا 30 هزار تومان، فیلم خام 5 نسخه 25 هزار تومان، کرایه استودیو 40 هزار تومان، مبلمان 10 تا 15 هزار تومان، مخارج متفرقه شامل غذا آرایش و.. 10 تا 15 هزار تومان، دستمزد بازیگر 40 تا 50 هزار تومان ، دستمزد فیلمبردار 7 تا 20 هزار تومان، دستمزد یک آهنگ 800 تومان ،خواننده 500تا 2هزار تومان.

البته برخی بازیگران هم بودند که دستمزدهایشان بیشتر بود.

فیلم فریاد نیمه شب 28 شب در سینما رادیو سیتی و 37 شب در سینما سعدی به نمایش درامد  و طبق آمار 700 هزار تومان فروش کرد.

این فیلم گروه بندی سینماها را بر هم زد از این پس.فیلم ایرانی هم جزو سینما به حساب آمد.

گروه تاریخ

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *