“آژنگ نیوز”:فوتبال تحت تاثیر فناوری بخش مهم این دوره از جام ملتهای اروپا است.هنگامی که جام جهانی ۲۰۲۲ اولین بازی انجام گرفت، یکی از مهم ترین استفاده های درون بازی از فناوری در تاریخ ورزش را آغاز کرد. در جام ملتهای اروپای ۲۰۲۴ نیز تمام توپ‌های مسابقه طولانی مدت دارای حسگری هستند که داده‌های موقعیت مکانی را در زمان واقعی جمع‌آوری می‌کند .در این دوره از جام ملتهای اروپااز چنین مکانیزم ردیابی توپ استفاده می‌کند. این پدیده ، همراه با ابزارهای ردیابی نوری موجود، VAR (دستیار داور ویدیویی) و برنامه‌هایی مانند بررسی آفساید را دقیق‌تر و ساده‌تر از گذشته می‌کند. ترکیب این دو شکل از ردیابی مدت‌هاست که در محافل فناوری یک جام مطرح بوده است، استفاده فیفا از سنسور توپ به‌ویژه در روزهای آینده به عنوان یک مورد آزمایشی بسیار عمومی عمل خواهد شد.

استفاده فیفا از این فناوری در این جام یک برنامه «آفساید نیمه خودکار» نامیده می‌شود – برنامه‌ای که عمدتاً توسط ویژگی‌های هوش مصنوعی اجرا می‌شود، اما یک عنصر حیاتی از تأیید انسانی را حفظ می‌کند. درون هر توپ مسابقه دستگاهی طراحی شده توسط KINEXON، یک عامل اصلی در دنیای ردیابی عملکرد در چندین رشته ورزشی طراحی شده است. طبق گفته شرکت، این دستگاه ۱۴ گرم وزن دارد (کمتر از ۰.۵ اونس)، و در واقع دارای دو سنسور مجزا است که به طور همزمان کار می کنند.

توپ۱ - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

حسگر فوق عریض (UWB): نوعی فناوری که برای داده‌های موقعیتی دقیق نسبت به GPS یا بلوتوث برتر است، به علاوه می‌تواند داده‌ها را در زمان واقعی برای ردیابی دائم موقعیت توپ ارسال کند. حسگر واحد اندازه گیری اینرسی (IMU): سنسوری که برای تشخیص حرکات ظریف یک جسم در فضا است. ماکسیمیلیان اشمیت، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل KINEXON، گفت: «در حالی که پهنای باند فوق العاده به من کمک می کند موقعیت یک جسم را داشته باشم، IMU حرکت دانه ای را در سه بعدی به من می دهد. بنابراین هر زمان که توپ ضربه می زند، سر می زند، پرتاب می شود یا حتی به اندازه ضربه زدن، سیستم آن را با سرعت ۵۰۰ فریم در ثانیه می گیرد. داده ها در زمان واقعی از حسگرها به یک سیستم موقعیت یابی محلی (LPS) ارسال می شود که شامل تنظیم آنتن های شبکه نصب شده در اطراف زمین بازی است که داده ها را برای استفاده فوری می گیرند و ذخیره می کنند. هنگامی که یک توپ در طول بازی به خارج از محدوده پرواز می کند و توپ جدیدی برای جایگزینی آن پرتاب می شود یا به داخل لگد زده می شود، سیستم پشتیبان KINEXON به طور خودکار به ورودی داده های توپ جدید بدون نیاز به دخالت انسان تغییر می کند. دستگاه درون توپی KINEXON با فناوری تعلیق ارائه شده توسط آدیداس پشتیبانی می شود، که برای قرار دادن حسگر در نقطه مرکزی داخلی توپ و حفظ آن در یک مکان ثابت طراحی شده است.

این نرم‌افزار همچنین رندرهای سه‌بعدی داده‌های مکانی را تولید می‌کند که روی پخش‌های تلویزیونی و نمایشگرهای داخل استادیوم قرار می‌گیرد تا به طرفداران نگاهی مستقیم به نحوه تصمیم‌گیری هر تماس بازبینی‌شده داشته باشد.

این اولین بار است که یک توپ قهرمانی اروپا به فناوری توپ متصل شده مجهز می شود. این فناوری جدید از هوش مصنوعی و داده‌های موقعیت بازیکن استفاده می‌کند تا به سیستم نیمه خودکار یوفا کمک کند تا به سرعت تصمیم بگیرد که آیا بازیکن در طول مسابقه آفساید است یا خیر. فناوری توپ متصل آدیداس که با Kinexon ایجاد شده است، همچنین می‌تواند با تشخیص هر لمس توپ به داوران ویدیویی (VAR) کمک کند و بررسی موقعیت‌های هندبال و پنالتی را آسان‌تر و سریع‌تر کند.

گروه گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *