آژنگ نیوز”:تصویری از آرامگاه امیراسماعیل سامانی در مرکز شهر بخارا ازبکستان.این آرامگاه سالها پیش پس از قرنها از زیر خاک بیرون آورده شد و به همین دلیل در طول زمان آسیب چندانی به آن وارد نشده است.

اودومین امیر سلسله سامانیان بود که از سال ۲۷۹ تا ۲۹۵ هجری قمری حکومت کرد. وی که برادر نصر بن احمد بنیانگذار سلسله سامانی بودخود را از نسل بهرام چوبین می دانست و به همین دلیل به زبان و فرهنگ ایرانی علاقه بسیار داشت.

وی نقش پر رنگی در زنده نگاه داشتن زبان فارسی داشت و رودکی نیز سروده هایی در ستایش از وی دارد.

امیر اسماعیل سامانی آرامگاه - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

مورخان از اسماعیل سامانی و نوع زمامداری او به نیکی یاد کرده اند. وی در کشور تاجیکستان بسیار محبوب است و او را بنیانگذار تاجیکستان می دانند و بنای یادبود اسماعیل سامانی در شهر دوشنبه ، از نمادهای این کشور است.

دانشگاه شیراز، که پیش‌تر با عنوان دانشگاه پهلوی شناخته می‌شد، یک دانشگاه دولتی و زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایران  بشمار می رود که در سال ۱۳۲۵ خورشیدی تأسیس گردید.

معمار اصلی این دانشگاه مینورو یاماساکی نام دارد، که از دیگر کارهای مشهور او مرکز تجارت جهانی نیویورک می‌باشد.

دانشگاه شیراز اولین دانشگاههای کشور است که مدرکش بین‌المللی شد و همچنین «اولین دانشگاه ایران» که برنده جایزه نوبل در آن سخنرانی کرد.در زمان پهلوی نیز دانشگاه شیراز خواهر دانشگاه پرینستون ایالات متحده آمریکا خوانده می‌شد.

بر اساس رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های آسیا در سال ۲۰۱۷، که توسط سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز (تایمز هایر اجوکیشن) اعلام شد، دانشگاه شیراز به عنوان برترین دانشگاه جامع ایران معرفی گردید.

گروه تاریخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *