“آژنگ نیوز”:اگرچه خط استوا ۴۰۰۷۵ کیلومتر در سراسر جهان امتداد دارد، اما فقط از ۱۳ کشور عبور می کند، البته خط استوا فقط از مرز آبی آب دو کشور از این کشورها می گذردو نه خود خشکی ها.

در حقیقت خط استوا خطی خیالی است که دور زمین می چرخد و آن را به نیمکره شمالی و جنوبی تقسیم می کند. به همین دلیل، نقطه تقاطع هر مکانی در کنار استوا از قطب شمال و جنوب به یک اندازه فاصله دارد. همچنین زندگی برای کشورهایی که در امتداد خط استوا هستند تقریبااز نظر اب و هوایی مشابه است.

۱۳کشوری که در خط استوا قرار دارند

از ۱۳ کشوری که در خط استوا قرار دارند، هفت کشور در آفریقا هستند – بیشتر از هر قاره – وسه کشور در آمریکای جنوبی است. کشورهای باقی مانده کشورهای جزیره ای در اقیانوس هند و اقیانوس آرام هستند.

کشورهایی که خط استوا از آن عبور می کند عبارتند از:

سائوتومه و پرنسیپ، گابن، جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو، اوگاندا، کنیا، سومالی، مالدیو، اندونزی، کریباتی، اکوادور، کلمبیا، برزیل.

۱۱کشور از این تعداد در تماس مستقیم با خط استوا هستند. کشورهای مالدیو و کیریباتی، خودِ استوا را لمس نمی کنند. در عوض، استوا از آب های متعلق به این جزایر عبور می کند.

استwwwwوا - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

استوا به عنوان یک خط عرض جغرافیایی

خط استوا یکی از پنج خط عرض جغرافیایی است که برای کمک به مردم در جهت یابی در جهان استفاده می شود. چهار مورد دیگر شامل دایره قطب شمال، دایره قطب جنوب، استوایی سرطان و استوایی برج جدی است. از آنجا که زمین یک کره است، خط استوا – خط وسط – به طور قابل توجهی طولانی تر از سایر خطوط عرض جغرافیایی است. همراه با خطوط طول جغرافیایی که از قطبی به قطب دیگر کشیده می شوند، خطوط عرض جغرافیایی این امکان را برای نقشه نگاران و دریانوردان فراهم می کند تا هر مکانی را در کره زمین پیدا کنند.

صفحه استوا در اعتدال های اسفند و شهریور از خورشید می گذرد. به نظر می رسد که خورشید در این زمان ها از خط استوای سماوی عبور می کند.در این زمان افرادی که در خط استوا زندگی می‌کنند کوتاه‌ترین طلوع و غروب خورشید را تجربه می‌کنند، زیرا خورشید در بیشتر اوقات سال عمود بر خط استوا حرکت می‌کند و طول روزها تقریباً یکسان است. نور روز در این مکان ها تنها ۱۶ دقیقه بیشتر از شب طول می کشد (از آنجایی که کل مدت زمانی که خورشید در طول طلوع و غروب خورشید قابل مشاهده است به عنوان روز محاسبه می شود).

نقش خط استوا در کره زمین

اکثر کشورهایی که با خط استوا قطع می شوند، علی رغم ارتفاعات مشترک، دمای بسیار گرم تری را در طول سال نسبت به سایر نقاط جهان تجربه می کنند. این وضعیت به دلیل قرار گرفتن تقریباً ثابت استوا در برابر نور خورشید در طول سال است. کشورهایی که در خط استوا قرار دارند تقریباً نیمی از جنگل‌های بارانی جهان را شامل می‌شوند که در کشورهای آفریقایی کنگو، برزیل و اندونزی متمرکز شده‌اند، زیرا سطح نور خورشید و بارندگی در این خط برای رشد گیاهان در مقیاس بزرگ ایده‌آل است.

اگرچه منطقی است که فرض کنیم شرایط گرم و گرمسیری در مکان‌هایی که در خط اصلی عرض جغرافیایی زمین قرار دارند عادی است، استوا به‌عنوان پیامد جغرافیا، آب‌وهوای متنوع و شگفت‌آوری را ارائه می‌دهد. برخی از مناطق در امتداد خط استوا صاف و مرطوب هستند، برخی دیگر مانند آند کوهستانی و خشک هستند. حتی برف و یخ را در تمام طول سال در ارتفاعات کایامبه خواهیم دید، آتشفشان خاموش در اکوادور با ارتفاع ۵۷۹۰ متر نیز در خط استوا قرار دارد. بدون توجه به جغرافیا و موقعیت مکانی، نوسانات کمی دما در طول سال در هر کشور استوایی وجود دارد.

با وجود دماهای ثابت، اغلب تفاوت های چشمگیری در میزان بارندگی و رطوبت در طول خط استوا وجود دارد، زیرا این تفاوت ها توسط جریان های باد تعیین می شود. در واقع، این مناطق به ندرت فصول واقعی را تجربه می کنند. درعوض، دوره هایی وجود دارد که به سادگی به عنوان مرطوب و دوره هایی به عنوان خشک شناخته می شوند.

گروه گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *