“آژنگ نیوز”:کتاب”ابن طفیل / سازندگان جهان ایرانی اسلامی”انتشار یافت.
نویسنده: تانلی کوکونن
مترجم: پریسا سجادی
ناشر: نامک
قیمت: ۶۰۰,۰۰۰ ریال
تعدادصفحات: ۲۰۰

ابن طفیل - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

ابن طفیل (وفات 580/۱۱۸۵) ملازم، فیلسوف، عارف، و طبیب سلطنتی خلفای موحدون بود. او در اندلس قرن دوازدهم، الهام‌بخش طغیانی شد که علیه هیئت بطلمیوسی به راه افتاد و ابن رشد، مشهورترین فیلسوف ارسطویی قرون میانه را زیر چتر حمایت خود گرفت. ابن طفیل سرمشق دانشمندان جامع‌الاطرافی است که موحدون سعی داشتند بپرورانند. ابن طفیل همچنین نقشی به‌سزا در بازشناسی حیات فکری مسلمانان در اروپای اوایل مدرن داشت و حی‌بن یقظان، یکی از اولین آثار فلسفه اسلامی است که به انگلیسی ترجمه شد.
تانلی کوکونن در روایتی موجز و تأمل‌برانگیز، با بررسی زندگی و اندیشه‌های ابن طفیل، از نفوذ و تاثیر حی‌بن ‌یقظان، می‌گوید. حی‌‌بن یقظان در دوران مدرن اولیه بسیار محبوب شد و بارها مورد تقلید قرار گرفت. این کتاب که از این پس به یکی از پرخواننده‌ترین آثار ادبیات عرب تبدیل شده بود، بخشی از موفقیت خود را مرهون کیفیت ادبی بی‌نظیرش و قسمتی را وامدار مقدمه بی‌نظیری است که بر موضوعات و دغدغه‌های فلسفه اسلامی کلاسیک فراهم می‌کند. این مطالعه حی را در بستری تاریخی و فرهنگی قرار داده و تصویری زنده از جهانی که ابن طفیل دیده و جهانی که سودایش را داشته، خلق می‌کند.
تانلی کوکونن در حال حاضر استادیار مدعو فلسفه در دانشگاه نیویورک ابوظبی است. او تألیفات زیادی درباره موضوعات فلسفه عربی و سنت ارسطویی منتشر کرده است.

گروه رسانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *