تئاتر scaled - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

انتشارکتاب “ساختن تئاتر”

“آژنگ نیوز”: کتاب “ساختن تئاتر” از سوی انتشارات بیدگل منتشرشد.نویسنده علی اکبر علیزاد.مقدمه از:رضا سرور. سال انتشار ۱۴۰۰خورشیدی.

تئاتر - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

درباره کتاب

ساختن تئاتر از دل ویرانه‌ها مراحل آموزش بازیگر و کار عملی در تئاتر را از ورود به سالن تمرین، آماده‌سازی ذهنی و جسمانی بازیگر، سازوکارِ برقراری ارتباط با دیگران تا مواجهۀ بازیگر با هویت‌های دوگانه، بداهه‌پردازی، کنش‌های جسمانی و تحلیل عملی متن پی می‌گیرد؛ بدین‌سان می‌توان سیر تکامل بازیگر تازه‌کار را از ساده‌ترین سطوح تا پیچیده‌ترین مراحل کار دنبال کرد و دورنمایی از شکل‌گیری یک اجرای تئاتر را در نظر آورد. رویکرد مؤلف آمیزه‌ای از نظریه و تمرینات عملی است تا بازیگران و مربیان تئاتر بتوانند به تواتر صحت نظریه و عمل را با یکدیگر بسنجند، و پس از آزمودنشان، آنها را به‌کار بندند.

  اگرچه هستۀ مرکزی ساختن تئاتر از دل ویرانه‌ها مبتنی بر آموزه‌های استانیسلاوسکی است اما کار خود را به انتقال صرف آنها محدود نمی‌سازد. در سراسر کتاب، علاوه بر آموزش بازیگری، نوعی نگاه تاریخی به بازیگری نهفته است که در لوای آن تکوین سیستم بازیگری استاد روس در آیینۀ پیروان ˍو حتی منتقدان اوˍ انعکاس یافته و انطباق آن با شرایط زیستی معاصر ما که در چنبرۀ تابوهای سیاسی، مذهبی و اجتماعی محاط گشته امکان‌سنجی شده‌است.

گروه رسانه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز