image 163 - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

سازماندهی صنایع دستی در ایران

“آژنگ نیوز”:تاریخ سازماندهی صنایع دستی در ایران دارای قدمت زیادی نیست.به عنوان اولین اقدام برای برنامه ریزی،.هدف از تشکیل مرکز صنایع دستی ایران سال ۱۳۴۳ در وزارت اقتصاد ؛گردآوری آمار و اطلاعات و همچنین نمونه هایی از صنایع بومی ایران بود.

همچنین به منظور از بین بردن مشکلات مالی صنعتگران شرکت های تعاونی برای تقویت بنیه مالی صنعتگران و به خصوص کوتاه کردن دست واسطه ها در آذر ماه سال ۱۳۴۸ با همکاری مرکز صنایع دستی ۱۵ شرکت تعاونی صنایع دستی در مناطق مختلف کشور تاسیس شد .

برنامه هایی از سوی این شرکت و اجرا شد.به طور مثال در شهرستان یزد درآمد دستبا فان یزدی از طریق بافت پارچه‌های روپوش دختران مدارس کشور انجام گرفت.

image 163 - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

به این ترتیب میزان تولید صنایع دستی افزایش یافت و موجب  بالاتر رفتن سطح مشاغل صنایع دستی در شهرستان ها شد .قبل از اجرای این برنامه ودر گذشته ؛ هر خانواده به طور متوسط یک نفر شاغل و برای هر روز کار ۵۰ ریال دستمزد دریافت می کرد.

اما پس از اجرای این طرح ها در سال ۱۳۴۸ به طور متوسط از هر خانوار دو نفر شاغل و به طور متوسط به هر یک از آنان ۲۰۰ریال  دستمزد تعلق میگرفت .

در شهر اسکو  قبل از اجرای این طرح فقط ۹۱ نفر به کار کلاقه بافی اشتغال داشتند. اما در سال ۱۳۴۷ تعداد ۱۵۰ نفر رسید و میزان سرمایه تعاونی آنها نیزبه رقم ۴۵ هزار تومان رسید.این فعالیتها  موجب گردید پارچه های دستباف ابریشمی  به بازار های جهان نیز صادر شود.همچنین تولید پوستین  از میزان پنجاه هزار عدد در سال ۱۳۴۷ به تعداد ۱۵۰ هزار عدد در سال ۱۳۴۸ رسید.

گروه تاریخ

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز