به گزارش “آژنگ نیوز”ساخت کلیسای جامع نوتردام قرنها طول کشید.این اثر تاریخی ،کلیسای جامع پاریس نیز نامیده می شود. این کلیسا مشهورترین کلیسای جامع گوتیک در قرون وسطی است و از نظر اندازه،قدمت و ویژگی های معماری نیز از دیگر آثار تاریخی شهر پاریس متمایز است. این اثر تاریخی در منطقه ای از پاریس در انتهای شرقی محله  ایل دلا سیته ، پاریس قرار دارد .

کلیسای نوتردام و بر روی ویرانه های دو کلیسای قبلی ساخته شده است ، که از جمله عبادتگاههای موسوم  گالو-رومی بوده اند. این کلیسای جامع توسط موریس دو سولی ، اسقف پاریس ساخته شد.در حدود سال 1160 او ایده تبدیل دو کلیسای قدیمی را به یک ساختمان واحد و در مقیاس بزرگتر ، بر روی ویرانه های دو کلیسای قبلی ارائه کرد و پس از آن ساخت کلیسا آغازشد. بنیاد کلیسا  توسط پاپ الکساندر سوم در سال 1163 نهاده شد و محراب عالیآن  در سال 1189 ساخته شد. فضای استقرارگروه سرود درنمای غربی و شبستان آن تا سال 1250 به اتمام رسید.ایوان ها ، نمازخانه ها و سایر تزئینات دیگرکه نزدیک به 100 مورد می شوند در سالهای بعدی اضافه شدند.

image 43 - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

اندازه فضای داخلی کلیسای جامع 130 در 48 متراست  و سقف آن35 مترارتفاع دارد. درهای کلیسا  با کنده کاری های ظریف سبک گوتیک تزئین شده و نقاشی تعدادی از چهره های پادشاهان عهد عتیق بر روی آنها ترسیم شده است. سه پنجره عظیم  کلیسا با نقاشی گل رز بر روی  شیشه ها از قرن سیزدهم حفظ شده اند.

کلیسای جامع نوتردام طی قرن ها دچار آسیبهای متعددی شده است. پس از انقلاب فرانسه ، ناپلئون ، به عنوان امپراتور فرانسوی در این کلیسا و در سال 1804 تاجگذاری کرد ،به همین جهت این اثر تاریخی از تخریب احتمالی بیشترنجات یافت . گفته می شود که محل رخدادهای رمان تاریخی Notre-Dame de Paris (1831) ویکتور هوگو ، بخشی ازهمین  کلیسای جامع است .

در هنگام  ترمیم در کلیسا در سال 2019 ، یک آتش سوزی در اتاق زیر شیروانی کلیسای جامع رخ داد .این آتش سوزی عظیم باعث سقوط بیشتر سقف ، گلدسته های قرن نوزدهم Viollet-le-Duc و برخی از مناطق دیگر کلیسا شد.به همین جهت بازسازی آن همچنان ادامه دارد.

ترجمه احسان محرابی

کروه گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *