روند فزایندۀ شیوع ویروس کرونا، پاریس و حومۀ آن را در حوزۀ «هشدار بیشینه» قرار داد و به برقراری محدودیت‌های تازه‌ای برای مقابله با آن انجامید. هر چند کاخ نخست وزیری فرانسه یکشنبه شب از برخی محدودیت‌های تازه برای پاریس و سه شهرستان حومۀ آن پرده برداشته بود، اما اعلام رسمی برقراری این تمهیدات به مقامات فرمانداری و شهرداری سپرده شد. این محدودیت‌ها بیش از همه اماکن عمومی و اجتماعات را در بر می‌گیرد.

کلیۀ کافه‌ها، سالن‌های ورزشی و تالار‌های چندکاره و نیز استخرها در پاریس و حومۀ آن از روزسه شنبه ۶ اکتبر/ ۱۵ مهرماه، برای مدت ۱۵ روز تعطیل شد. این تصمیم در پی شتاب گرفتن چرخش ویروس کرونا و افزایش کلیۀ شاخص‌های شیوع برای مقابله با روند فزایندۀ آن اتخاذ شده است. در همین حال، دانشگاه‌ها نیز باید حضور دانشجویان در کلاس‌ها و تالارهای آموزشی را به میزان ۵۰ درصد کاهش دهند. رستوران‌ها با این حال با رعایت دستورالعمل‌های سختگیرانه تری می‌توانند در ساعات تعیین شده به کار خود ادامه دهند.

هدف از برقراری تمهیدات تازه که از سوی دیدیه لَلمان، فرماندار انتظامی پاریس، اعلام شد، «کُند کردن شیوع بیماری به منظور پیشگیری از اشباع ساختار بیمارستانی و درمانی منطقه است».

image 50 - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

بگفتۀ اورِلیَن روسو، مدیر کل بهداشت استان «ایل دو فرانس»، روز گذشته نرخ اشغال تخت‌های مراقبت‌های ویژۀ بیمارستانی از سوی بیماران مبتلا به کوویدـ۱۹ از ۳۶ درصد فراتر رفته است و از حال می‌دانیم که این نرخ، پانزده روز دیگر به ۵۰ درصد خواهد رسید.

محدودیت‌های تازه در بارۀ کافه‌ها و بارها شامل رستوران‌ها که می‌توانند رعایت فاصلۀ اجتماعی را با دقت بیشتری به اجرا گذارند، نمی‌شود. این چنین، رستوران‌ها در پاریس و حومه با بکار بستن دستورالعمل تازۀ بهداشتی گشوده خواهند ماند.

برگزاری کلیۀ گردهمائی‌های دانشجوئی و خانوادگی در تالارهای اجتماعات نیز برای مدت اعلام شده ممنوع است. برگزاری مراسم ازدواج در شهرداری‌ها و کلیساها با رعایت فاصلۀ اجتماعی و داشتن ماسک آزاد است، اما برگزاری جشن ازدواج در تالارهای اجتماعات ممنوع خواهد بود.

فروشگاها و مراکز خرید باید ترتیبی اتخاذ نمایند که به ازای هر ۴ مترمربع مساحت حداکثر تنها یک مشتری را بپذیرند.

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی نیز باید میزان حضور شاگردان خود را به ۵۰ درصد ظرفیت معمول کاهش دهند.

مسابقات ورزشی در فضای باز حداکثر تنها با حضور ۱۰۰۰ تماشاچی برگزار خواهد شد مگر آنکه ظرفیت عادی محل برگزاری کمتر از هزار نفر باشد. دراین صورت شمار تماشاچیان نمی‌تواند از نصف ظرفیت پذیرش تجاوز کند.

فرماندار انتظامی پایتخت با اشاره به اینکه وی به دلیل عدم توجه برخی «هر روز ناگزیر به صدور دستور بستن شماری کسب و کار است»، هشدار داد که «با افراد و موسساتی که به ترتیبات اعلام شده عمل نکنند، به شدت رفتار خواهد» کرد.

گروه گزارش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *