image 12

تاریخ صنعت نفت در ایران قدیم

تصویری که در ذیل ملاحظه می کنید  به بهانه روایتی از تاریخ صنعت نفت  در ایران قدیم منتشر شده است.در این عکس،مطالعه در کنار بخاری نفتی و نیز تصویری دیگر از چراغ گرد سوز نفتی که برای روشنایی بکار میرفت،مشاهده می شود .

همچنین در نهایت از یک چراغ والور هم برای غذا پختن استفاده می شد. با چنین میزانی از مصرف نفت، در سال 1326 خورشیدی پیش بینی میکردند که نفت تا 20 سال بعد، یعنی 1346 تمام می شود. حال آنکه تازه در این سالها تولید و صادرات انبوه نفت آغاز شد که تاکنون هم ادامه دارد.

image 12

اگر نخستین حلقه چاه اکتشافی نفت را به میزان قابل صدور  در مسجد سلیمان در سال 1908 میلادی(1288 خورشیدی) مبداء پایه گذاری صنعت نفت بدانیم ،تاکنون 112 سال از آن تاریخ میگذرد.البته اکثرا تصور می کنند تا پیش از ملی شدن صنعت نفت ایران ،فعالیتهای نفتی،در انحصار شرکت سابق نفت ایران و انگلیس بود.در صورتیکه واقعیت تاریخی به ما می گوید که دولت ایران در زمان های مختلف کم و بیش فعالیت های اکتشافی داشته  است.از جمله در بین سالهای 1308 و 1310 خورشیدی چند تن از زمین شناسان خارجی از طریق شرکت مطالعات ایران و فرانسه از طرف دولت مامور شدند در نواحی مازندران و سمنان بررسی هایی انجام بدهند.این شرکت  پس از حفر دو حلقه چاه کم عمق تر در شرق بابلسر ،بدون اینکه نتیجه ای بگیرند ،منحل شد  و کارشناسان آن ایران را در سال 1310 ترک کردند.

در سال 1314 یکی از مالکان ،هنگام حفر چاههای قنات در جنوب قم آثاری از مواد نفتی را بر روی آب قنات مشاهده کرد و موضوع به اطلاع مقامات دولتی رساند. در همان زمان اداره ای در وزارت دارایی به نام اداره مهندسی  اکتشافی تشکیل و چند کارشناس هم از آلمان استخدام شدند و با دو دستگاه حفاری خریداری شده در نواحی قم و مازندران عملیات اکتشافی شروع شد ولی نتیجه مثبتی نداشت.در نهایت چنانکه پیش از این اشاره شد عملیات حفاری موفق مربوط به منطقه مسجد سلیمان  و سال 1288 خورشیدی بود.  

گروه تاریخ            

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز