image 262

تاریخ مطبوعات ایران،ارایه رونوشت شناسنامه

در تاریخ مطبوعات ایران،ارایه رونوشت شناسنامه نقش مهمی داشت.البته حال حاضر هم برای هرکار اداری ،باید کلی مدرک شناسایی و از جمله کپی آنها را ارایه نمود. از جمله ارایه کپی شناسنامه یکی از ضرورتهای اساسی است.همچنین برای دریافت مجوز نشریه نیز از زمانهای قدیم تاکنون تحویل کپی شناسنامه رسم بود. البته در زمانهای پبشتر که دستگاه کپی وارد ایران نشده و یا بهره گیری از آن عمومیت نیافته بود ،تهیه رونوشت شناسنامه (تصویر ذیل )ضرورت داشت.از جمله مدارک مهمی هم که باید برای تشکیل پرونده و در زمینه درخواست امتیاز نشریه ارایه می شد،همین رونوشت شناسنامه بود.

image 262

لازم به یاد آوری است که در سال 1297 ودر اجرای تصویب نامه دولت وقت در تهران اداره “سجل احوال “به منظور تنظیم اسناد و توزیع شناسنامه میان مردم پایتخت تاسیس شد. شناسنامه ها در آغاز بصورت “ورقه ای” بود و بعدا در سال 1326 به دفترچه تبدیل شد.

رونوشت شناسنامه هم از سال 1313 معمول شد و قانون آن در اردیبهشت همین سال به تصویب پارلمان رسید.در آذر ماه سال 1345 از سوی دولت وقت اعلام شد که هنگام تشکیل پرونده در ادرات و مراکز مختلف دولتی دیگراحتیاجی به ارایه رونوشت شناسنامه نیست.

گروه تاریخ

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز