به مناسبت درگذشت مسعود مهرابی مدیر مسئول مجله فیلم

image 255

این یادداشت به مناسبت درگذشت مسعود مهرابی مدیر مسئول مجله فیلم است.آخرین بار درسال پیش تلاش کردم با ایشان تلفنی صحبت کنم برای دعوت از ایشان به یک یک مراسم در حوزه کار آفرینی .که ایشان سالها (نزدیک به 40 سال) در این زمینه با راه اندازی به صورت مشترک مجله فیلم ،در آن حوزه تبحر کامل داشتند. متاسفانه یک نفری  گوشی را برداشته بود که کمی عصبانی و بی حوصله بود و امکان صحبت حضوری را نداد . به همین راحتی این امکان برای همیشه از من گرفته شد. البته آخرین بار در آخرین نمایشگاه مطبوعات به غرفه فیلم رفتم به ملاقات اش ، در این سالها (از سال 1367 به بعد) که با ایشان دیدار و گفتگو داشتم ، این بار او را شکسته تر و پیر تر دیدم . در همان گفتگو از انواع و اقسام بیماری ها که گرفتارش بود میگفت.

image 254

او دلش می خواست کار را به جوانترها بسپارد ،اما حرفه مطبوعاتی عشقی است که حتی بالاتر از عشق لیلی به مجنون ،فراموش نشدنی است و هیچ مطبوعاتی زنده ای تا آخرین لحظه زندگی اش نمی تواند ،از این علاقه دست بردارد.به همین جهت علی رغم تمام مشکلات کار را ادامه می داد.

در بحثهای مطبوعاتی هر زمان که می خواستند ،نمونه موفق مطبوعاتی در حوزه بخش خصوصی را مثال بزنند ،از مجله فیلم نام می بردند. هر زمان می خواستند بگویند فعالیت مطبوعات شراکتی  امکان پذیر است. فیلم و همکاری گل مکانی ،یاری و مهرابی را مثال میزدند.فیلم در بسیاری از حوزه ها استثنا بود،معرفی و نقد فیلمها،انتشار ویژه نامه های جالب،از همه مهمتر گزارشهای جشنواره های روز دنیا که بسیاری از آنها به روایت مسعود مهرابی و با سفر به کشورهای مختلف با قلمی جذاب و خواندنی به نگارش در می آمد.

image 255

مهرابی کاریکاتوریستی توانا و چیره دست بود که از اواخر دهه 50 تولیداتش در این زمینه زینت بخش روزنامه ها و مجلات بود. او همچنین یک کتاب با نام ” تاریخ سینما از آغاز تا سال 1357 “منتشر کرده است .چاپ اول این کتاب در پاییز سال 1362 منتشر شد که اینک به چاپهای متعدد رسیده و از منابع تحقیق در خصوص تاریخ سینمای ایران است.

با  وجود باور نکردن مرگ مسعود مهرابی ،فقدان او رابه عنوان یک همکار مطبوعاتی به خانواده اش و نیز همکارانش تسلیت گفته و امیدوارم “فیلم” با ادامه انتشارش یاد او را زنده نگهدارد.

گروه گزارش

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز