image 159

توالت با شیشه شفاف و مات ،برای تبلیغ نظافت و بهداشت در ژاپن

توالت با شیشه شفاف و مات ،برای تبلیغ نظافت و بهداشت در ژاپن ساخته ونصب شد. البته اینکه در پارک وارد توالت عمومی شوید که چهار دیوار دورش شفاف باشد در نگاه نخست بسیار مضطرب‌کننده می‌نماید. اما ماجرا چیز دیگری است.

image 158

دیوارهٔ توالت‌های تازهٔ توکیو پیش از ورود کاملا شفّاف‌ است

پروژهٔ توالت عمومی‌ با دیوارهٔ شفاف‌شونده در توکیو به سرپرستی «شیگِرو بَن» معمار برجستهٔ ژاپنی و برندهٔ جایزهٔ معتبر پریتزکر،‌ مشهور به نوبل معماری،‌ و با همکاری بیش از ده معمار برجستهٔ دیگر طراحی شده است.

جدارهٔ این توالت‌ها از «شیشهٔ هوشمند» ساخته شده‌ که به هنگام اشغال بودن توالت از حالت شفّاف به حالت تماما‌ مات در می‌آید و حریم امنی برای فرد می‌سازد.

image 159
پس از ورود فرد دیوارهٔ توالت‌های تازه به شکل رنگی مات در می‌آید

طراحی این سرویس‌های بهداشتی با دو دغدغهٔ عمده درباره توالت‌های عمومی انجام شده است؛ اینکه بدون وارد شدن بتوان فهمید که آیا تمیزند؟ و دیگر آنکه آیا کسی در آنها پنهان شده یا خیر؟

مسئول بنیاد نیپون که ابتکار پروژه توالت توکیو را بر عهده دارد می‌گوید:«با وجود بهداشتی بودن توالت‌های ژاپن بسیاری از مردم هنوز گمان می‌کنند که توالت‌های عمومی مکان‌هایی تاریک، کثیف، بویناک، و ترسناکند

بنابراین این سرویس‌های بهداشتی مدرن از در، روشویی، و خشک‌کنِ خودکار مجهزند و همچنین در سراسر شبانه‌روز از نور کافی برخوردارند.

image 161
این سرویس های بهداشتی به روشویی و خشکن کن خودکار محهز هستند

این توالت‌ها تاکنون در پنج ناحیه از پایتخت ژاپن نصب و راه‌اندازی شده‌‌ و شرکت سازنده‌ٔ آنها در حال بازاریابی برای این توالت‌ها در چین و دیگر کشورهاست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز