image 30

دیدار و گفتگو با سرتیپ اصغر کورنگی

به مناسبت انتشار کتاب خاطرات سر تیپ کورنگی با عنوان ” مسیح در قصر ” بکوشش مهسا جزینی توسط انتشارات روزنه ، یکصد وهشتاد وهشتمین جلسه صبح پنجشنبه های مجله بخارا اختصاص یافته است به دیدار و گفتگو با ایشان که با حضور محمد ترکمان و مهسا جزینی در ساعت نه صبح پنجشنبه هفدهم بهمن در موسسه هنر فردا برگزار می شود.

سرتیپ اصغر کورنگی متولد1307 در اصفهان است. دبستان و دبیرستان را در همان شهر خوانده است. قصد شرکت در کنکور پزشکی را داشته اما روزگار او را به دانشکده پلیس در تهران می کشاند و بعد هم حقوق می خواند و علی رغم میلش در شهربانی ماندگار می شود. خودش می گوید که بارها قصد کرده بود از شهربانی بیرون بیاید اما گویا سرنوشت مقدر کرده بود در شهربانی بماند. از آبادان تا گنبد کاووس، از اصفهان تا تهران و بعد بخشی از دوران خدمتش را به عنوان رئیس زندان سپری کند. او سال 44 رئیس زندان قصر می شود.

عمده خاطرات کورنگی هم به دورانی باز می‌گردد که در زندان قصر رئیس بوده. مواجهه او با زندانیان به ویژه زندانیان سیاسی وقت برای خواننده امروزی  احتمالاً در نوع خود هم عجیب است و هم جالب. روایت صمیمیت و دوستی او با زندانیان سیاسی وقت. کورنگی خاطراتش را با لحن خاصی روایت می‌کند. ساده و صادقانه. و همین روایت صادقانه به دل خواننده می نشیند.علاوه بر اینکه خاطرات کورنگی، تصویری متفاوت تر از شهربانی آن دوران  برای ما تصویر می‌کند. دانسته های  ما از شهربانی و به ویژه زندانهایش معمولاً به دوران پهلوی اول و روایتی که زندانیان آن دوره در خاطراتشان بیان کرده‌اند باز می‌گردد. شهربانی در خاطرات زندانیان سیاسی پهلوی دوم اصولاً مفقود است و خاطراتشان بیشتر روایت مواجهه آن‌ها با ساواک است. خاطرات کورنگی از این نظر به غنای تاریخ نگاری زندان و شهربانی در دوره پهلوی دوم هم می افزاید، به ویژه که این بار نه از زبان یک زندانی بلکه از نگاه مخالف یعنی رئیس یک زندان بیان می شود.

 کورنگی به واسطه رابطه انسانی و دوستانه ای که در زندان قصر با اعضا جبهه ملی و نهضت ازادی به ویژه مهندس بازرگان و ایت الله طالقانی پیدا می کند بعد از انقلاب، برخلاف بسیاری از افسران رده بالا که بازداشت،پاکسازی یا اخراج شدند به دعوت دولت موقت به همکاری با شهربانی  ادامه می دهد و معاون اطلاعات شهربانی می شود و با استعفای دولت موقت هم درخواست بازنشستگی می کند.

موسسه هنر فردا . اتوبان حقانی . نرسیده به چهارراه جهان کودک . نبش دیدار شمالی . پلاک ۲۷

image 30

گروه خبر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز