image 36

۱۶ دی (۶ ژانویه) سالروز اختراع تلگراف

“آژنگ نیوز”۱۶ دی (۶ ژانویه) سالروز اختراع تلگرافاست.ساموئل مورس Samuel F. B. Morse استاد هنر و نقاشی دانشگاه نیویورک ششم ژانویه سال ۱۸۳۸ میلادی دستگاه تلگرافی را که ساخته بود و می توانست هر دقیقه ده کلمه مخابره کند، به معرض نمایش گذارد. مخابره با این دستگاه برپایه فن الکترومغناطیس و قطع و وصل جریان برق بود. هر وصل کوتاه مدت که ایجاد مغناطیس می‌کرد، صدا و یا علامت نقطه بود و وصل طولانی‌تر صدای طولانی‌تر و خط به وجود می‌آورد. وی قبلا در برابر هر حرف الفبا تعدادی از این نقطه و خط‌ها را قرار داد  و یک واژه‌نامه مورس به وجود آورد. فرضا ؛ یک خط و یک نقطه علامت « الف یا إ » ، و از شنیدن صدا‌ها یا دیدن علامات می‌شد کلمه را درک کرد.نام این الفبای خط و نقطه ای « کد مورس » گذارده شده است.

مورس ( زاده ۲۷ آوریل ۱۷۹۱ و درگذشته ۲ آوریل ۱۸۷۲)،  پسر یک کشیش ساکن بوستون آمریکا بود و از دانشگاه «ییل» در رشته هنرهای زیبا فارغ التحصیل شده بود. وی علاقه بسیاری به الکتریسته و سیاست داشت ، ولی خیلی زود در سیاست شکست خورد و نتوانست به عضویت شورای شهر نیویورک در آید و نه عضو کنگره شود. بنابر این به علاقه دیگر خود الکتریسته پرداخت و در سال ۱۸۳۷ موفق به ساختن دستگاه خانگی تلگراف شد. باطری که این دستگاه را تغذیه می‌کرد از ظروف متعدد آب اسید ساخته شده بود.

image 36

مورس پس از نمایش دستگاه مخابره علامات که با کمک یک استاد علوم آن را ساخته بود، برای جلب کمک مالی به واشنگتن رفت و با پولی که از کنگره  گرفت به تکمیل دستگاه خود پرداخت و در سال ۱۸۴۳ میان شهرهای بالتیمور و واشنگتن ارتباط تلگرافی برقرار کرد که ظرف ده سال اختراع او جهانی شد و همه‌جا تیر‌های تلگراف بالا رفت.

گروه تاریخ

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مناسبت امروز

از دیروز