image 171

دیدار با رضا قیصریه

مجله بخارا با همکاری “موسسه هنر فردا” نشستی را با دکتر رضا قیصریه در ساعت پنج بعد از ظهر روز دوشنبه نهم دی ماه برگزار می کند. در این نشست شاهد فیلم مستند “در ستایش هفتاد و هفت سالگی” به کارگردانی سعید بهشتی که پرتره ای از دکتر رضا قیصریه می باشد خواهیم بود.

دکتر رضا قیصریه متولد 1319 و از چهره‌های پیشکسوت در عرصه معرفی ادبیات و هنر ایتالیا می‌باشد. دکتر قیصریه که در رشتهٔ علوم سیاسی از دانشگاه رم فارغ‌التحصیل شده، در دوران اقامت خود در ایتالیا، اقدام به ترجمه کتاب سه قطره خون صادق هدایت به زبان ایتالیایی نمود که در سال 1979 توسط انتشارات فلترینلی به چاپ رسید. دکتر قیصریه پس از بازگشت به ایران در سال 1358 به کار تدریس زبان و ادبیات ایتالیایی در دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی مشغول شد. دکتر قیصریه در سال 2001 به خاطر ترجمه و تألیف کتاب‌ها و مقالاتی درباره ادبیات، سینما و تئاتر ایتالیا، جایزه بهترین معرف فرهنگ ایتالیا در دنیا را از وزارت میراث و فعالیت‌های فرهنگی و از دستان رئیس‌جمهور وقت ایتالیا (کارلو داتزلیو چامپی) در شهر رم دریافت نمود.

image 171

دکتر قیصریه که از مهم‌ترین معرفان چهره‌های برجستهٔ ادبیات ایتالیا چون آلبرتو موراویا، ایتالو کالوینو، لوییجی پیراندلو واستفانو بنّی به خوانندگان ایرانی است، کتاب‌هایی نیز به قلم تحریر درآورده از جمله هفت داستان (برندهٔ جایزهٔ قلم زرین مجله گردون در سال 1372)، کافه نادری (انتشارات ققنوس، 1382، که به چاپ دوازدهم رسید) و در ستایش 77 سالگی که ترجمه ایتالیایی آن در کشور ایتالیا با عنوان مکالمه در تهران منتشر شد.

موسسه هنر فردا : اتوبان حقانی ، نرسیده به چهارراه جهان کودک ، نبش دیدار شمالی ، پلاک 27

گروه خبر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز