در تاریخ معاصر ایران همواره موضوع مصرف انرژی سوخت اهمیت داشته و معمولا دو روش برای اینکه این مصرف متعادل شده و تحت کنترل قرار بگیرد ابداع شده است. اولی گران شدن بنزین بوده که  انتظار هم داشته ایم با اعمال این گرانی ،مصرف کم شود . روش بعدی هم کوپنی کردن بنزین بوده است . تا با این روش بتوان میزان مصرف سوخت را کنترل کرد.

در سال 1315 وقتی که مصرف بنزین توسط خودروهای شخصی افزایش یافت. بنزین کوپنی شد. این روند ادامه داشت .اما برخی از افراد که کوپن بنزین داشتند از آن استفاده نکرده و کوپنها را ذخیره کرده بودند. به همین جهت دولت در سال 1318 اطلاعیه ای داد و اعلام کرد که اگر تا مهر ماه 1318 از کوپنها استفاده نکنند این سهمیه ها باطل خواهد شد.

image 55 - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

موضوع بعدی هم گران کردن بنزین بود. این مسئله هم بارها در تاریخ ایران تکرار شده است. از جمله در سال   1353 موضوع گرانی بنزین دهان به دهان بین مردم مطرح میشد. اما در  خرداد ماه سال 1353   اعلام شدکه :” در چند روز اخیر به شدت شایع شد که دولت در نظر داردقیمت بنزین را افزایش دهد…سخنگوی دولت رسما اعلام  داشت ،افزایش قیمت بنزین از طرف دولت صحت ندارد.دولت هیچ طرحی و تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد و بنزین به همان قیمت قبلی فروخته خواهد شد.شایعات مربوط به افزایش قیمت بنزین کذب محض است.”

image 56 - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

 اما بالاخره قیمت بنزین در همان سال و چند ماه بعد افزایش یافت .در اسفند ماه 1353 افزایش قیمت بنزین برای فروردین ماه سال بعد اعلام رسمی شد.بنابراین تصمیم مقرر شده بود:   قیمت بنزین از سال آینده افزایش می یابد و از محل افزایش فوق مبلغ 7 میلیارد ریال در آمد در بودجه کشور پایدار شده است.افزایش قیمت بنزین سوپر 5/2  ریال و قیمت بنزین عادی 2 ریال است.

image 58 - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

قیمت سال آینده (1354)بنزین سوپر 10 ریال و بنزین عادی 8 ریال  خواهد بود.برای جلوگیری از افزایش قیمتها هم تصمیم گیری کرده بودند که اضافه قیمت بنزین اتومبیلهای تاکسی ، کرایه  به آنها برگردانده شود وچنین مطرح میشد که علاوه بر مسئله ملی اثرات اقتصادی و اجتماعی ،افزایش قیمت نیز مورد توجه کارشناسان بوده است. این روش در دوران بعدی تاریخی به کرات مورد بهره برداری قرار گرفت. به گونه ای که تا کنون نیز به عنوان یکی  از مهمترین روشها به منظورایجاد تعادل و برنامه ریزی در مصرف بنزین مورد توجه است.

image 59 - پایگاه اطلاع رسانی آژنگ

گروه تاریخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *