808x454 cmsv2 f8a97c10 d691 569d 870e 2e75b5e16c1b 4237988

هوش مصنوعی، تحولی بنیادین در زندگی

همه ساله «نمایشگاه فناوری اطلاعات خلیج فارس» یا «جی‌تکس» در پاییز دردوبی برگزارمی‌شود. درنمایشگاه امسال آخرین تحولات در حوزه‌هایی نظیر 5G، شهر هوشمند و رابطهٔ کلان‌داده با هوش مصنوعی مورد بررسی قرار گرفت.

حدود چهار هزار و پانصد شرکت با نوآوری‌های خود در زمینهٔ فناوری، در ۳۹ امین دورهٔ این نمایشگاه تجاری حضور دارند.

تریکسی لومیرماند، معاون ارشد مدیریت رویداد، در دوبی ورلد سنتر می‌گوید: «اگر نفهمیم که فناوری در بخشها و صنایع مختلف به چه کاری می‌آید و در نیابیم چه بهبودی در کسب و کار، جامعه و زیست‌بوم، ایجاد می‌کند، فناوری بی‌حاصل است و رویدادهایی نظیر جی‌تکس تأثیری ندارد. برای همین، ما از اینکه کاربری‌های مختلف فناوری را در اینجا ارائه می‌کنیم به خود می‌بالیم. این نمایشگاه به‌شکلی بسیار ساده و کاربردی در دسترس عموم است تا کیفیت کار و زندگی آنها را ارتقا ‌بدهد.»

پیشبینی می‌شود که شتاب‌گیریِ استفاده از هوش مصنوعی، تولید ناخالص داخلی را در سطح جهانی ۱۴ درصد افزایش بدهد. و این یعنی ۱۴/۱ تریلیون یورو، که رقمی است معادل تولید ناخالص داخلی کل اروپا در سال ۲۰۱۶، این امر همچنین ۱۱۰ میلیارد یورو به اقتصاد امارات کمک خواهد کرد.

808x454 cmsv2 f8a97c10 d691 569d 870e 2e75b5e16c1b 4237988

هوش مصنوعی، در تمامی بخش‌های صنعت، تحولی بنیادین ایجاد می‌کند. اما 5G، یا نسل پنجمِ شبکه اینترنت بی‌سیم، می‌تواند با قابلیت انتقال حجم بالایی از داده‌ها، هوش مصنوعی را با ‌سرعتی بسیار بالاتر تغذیه کند.

موتورسیکلت پهپادشو که در نمایشگاه امسال ارائه شده، با موتور ۸ سیلندر مازارتی، ظرف یک دقیقه به پهپاد تبدیل می‌شود

امارات نخستین کشور عربی خواهد بود که 5G را راه‌اندازی می‌کند و تا سال ۲۰۲۴ بیش از ۳۰ میلیون کاربر موبایل خواهد داشت. کارشناسان همچنین می‌گویند استفاده از هوش مصنوعی به ایجاد حدود یکصد میلیون شغل می‌انجامد.

گروه تجاری اتصالات در این زمینه پیشرفتهایی داشته که نشان می‌دهد سامانه‌ٔ جدید بی‌سیم چطور می‌تواند با واقعیت افزوده، هوش مصنوعی و دانش روباتیک کارکند. 5G با سرعتی یکصد برابر 4G بر تمامی جنبه‌های زندگی روزمره تأثیر می‌گذارد از خانه‌ٔ هوشمند گرفته تا پزشکی، دارو و ترافیک.

همچنان که وارد عصر تازهٔ دیجیتال می‌شویم، علاوه بر هزینه‌ها، مسألهٔ تأمین امنیت سایبری 5G هم تردیدها و نگرانی‌هایی را ایجاد کرده است. اما انقلاب 5G با سرعت در حال شکل‌گیری است و هر فناوری دیجیتال را با چالش‌های تازه روبرو می‌کند.

گروه خبر

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز