1 scaled

معرفی چهره های تاریخ معاصر ایران ،علی اصغر حکمت

آقای علی اصغر حکمت در سال1271خورشیدی در شیراز تولد یافت.

پس از انجام تحصیلات مقدماتی در شیراز1294 به تهران آمد و در کالج آمریکایی به ادامه تحصیل پرداخت.سپس در سال 1297 خورشیدی به خدمت وزارت معارف درآمد.چندی هم ریاست برخی ادارات مهم آن وزارتخانه را عهده دار بود.

بعد از آن به حزب رادیکال که از طرف داور تاسیس شده بود،داخل شد و به وزارت عدلیه انتقال یافت , و از آن وزارتخانه در سال 1309 برای تکمیل تحصیلات و مطالعات قضایی به فرنگستان رفت و به اخذ لیسانس ادبیات نایل گردید.

در شهریور1312 خورشیدی از فرنگستان به ایران احضار شد و به کفالت معارف منصوب گردید و پس از اسفند 1313 تا اواسط سال 1317 وزیر فرهنگ بود.

در وزارت فرهنگ به امور ورزش و پیشاهنگی مدارس توجه فوق العاده کرد.

در سال 1314 برای شرکت در کنگره بین المللی صنایع ایران با هیئتی به روسیه رفت.

پس از آنکه در سال 1317 از وزارت فرهنگ معاف گردید ،چندی بیکار بود. سپس به وزارت کشور رسید و در همین ضمن برای معالجه بیماری اش(مسایل روحی و روانی) به سوئیس رفت.

مردی ادب دوست و دانشمند است و یکی از آثار فاضلانه او کتابی است که در مقایسه “رومئو وژولیت “شکسپیر با “لیلی و مجنون” نگاشته است.ترجمه تاریخ جامع ادیان، نوشتهٔ جان بی. ناس وره‌آورد حکمت، از نوشته‌ها و خاطرات شخصی اش ،از دیگر آثار اوست.

0af4efed be93 46aa 9099 e2b2cfbe8184

وسواس ناخوشی دارد و دارو زیاد می خورد.

پس از شهریور 1320 یکبار به وزارت دادگستری رسید.

در انتخابات دوره چهاردهم نیز کاندیدای تهران بود و اگر مجلس به وکالت آقای فیروز آبادی رای نمی داد ،او بر کرسی نمایندگی تهران می نشست.اما در این مبارزه فیروز آبادی غلبه کرد.

در اسفند ماه 1322 به همراهی آقایان رشید یاسمی و پور داوود استادان دانشگاه تهران،برای بازدید موسسات و مطالعه در امور فرهنگی هندوستان به آن سامان رفت.

حکمت در دولت قوام‌السلطنه وزیر مشاور و در دولت ساعد وزیر امور خارجه و سپس وزیر مشاور شد. پس از پایان این دولت در سال ۱۳۲۹ از آن به بعد دیگر در کابینه‌ها سمتی نگرفت.او درسوم شهریور ۱۳۵۹ خورشیدی درگذشت.

گروه تاریخ

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *