image 19

یک تجربه ،سفر به ارتفاعات سبز

یک تجربه ،سفر به ارتفاعات سبز،منطقه حفاظت شده  سرولات و جواهر دشت  واقع در ارتفاعات میان استانهای گیلان و مازندران ،با زمستان های سرد و برفی و تابستان های خنک و سرزمین خوش آب و هوایی به شمار می آید. پوشش گیاهی این محدوده جنگلی واجد پوشش گیاهی متنوع از پهن برگان می باشد.

image 10

در بخش پائین دست منطقه جامعه گیاهی شمشاد واقع شده که آمیختگی با پوشش گیاهی توسکا و خرمندی ، ممرز ، لرگ دارد در بخشهای میانی پوشش جنگلی از نوع ممرز، افرا، انجیلی، توسکا، خرمالوی وحشی، لیلکی، ازگیل، آزاد و بلوط می باشد و در بخش بالادست عموماً پوشش گیاهی بلوط ، آزاد ، راش ، ون، زالزالک و گلابی وحشی می باشد. پوشش گیاهی علفی منطقه بیشتر از نوع بنفشه ، فرفیون، سیکلامین، پامچال، انواع گرامینه ، گزنه ، آقطی ، علف پشمکی ، تمشک و کوله خاص می باشد.

image 16

همچنین منطقه  دارای جاذبه های بکر و طبیعی مانند جنگل و رود خانه  چشمه های متعدد و آب معدنی می باشد .در برخی مناطق چشمه ها چنان پر آبند که امکان شنا در حوضچه های حاصل از تجمع آب این چشمه ها وجود دارد. گونه های شاخص جانوری و شاخص منطقه جنگلی شامل گراز، شغال، مرال، شوکا ، خرس، گربه جنگلی و پلنگ می باشد. پرنده بومی قرقاول نیز از پرندگان شاخص بخش شمالی این محدوده جنگلی به حساب می آید.

image 14

در جنگلهای مرتفع این منطقه حضور مه در بیشتر اوقات طبیعتی زیبا و بی همتا بوجود می آورد. میانگین بارندگی سالانه آن  بالاست و در داخل منطقه نیز رودخانه خشکه رود ( کرک رود ) و سیاه لات جاری بوده به همین جهت منطقه همواره هوایی مناسب و شادی آفرین دارد.

image 12

بکر بودن این منطقه زیبایی خاصی به آن بخشیده است . انواع غذاهای محلی خوش طعم و لذیذ توسط زنان روستایی طبخ می‏ شود. مانند:ترشی تره، شیرین تره، سیرواویج، پلاسرتره، بورانی، کماج، میرزاقاسمی، هلو آبی، بادمجان قلیه، قطاب مخصوص و ماهی ملاقه (تنوری) از جمله غذاهای محلی هستند.

image 15

 رستوران خاورخانم   که در این منطقه شناخته شده میباشد،غذاهای محلی  نام برده شده را عرضه میکند .با توجه به ارزشهای طبیعی و جانوری این محل   بعنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تعیین شده است . تصاویر گزارشی که مشاهده میکنید، بخشی از جذابیت های دینی این منطقه است.

image 9

اگر گیاهان منطقه را بشناسید می توانید با  برخی سبزیجات و نیز قارچهای  متنوع منطقه ،غذای طبیعی وخوشمزه ای درست کنید .در مجموع دیدار از این سرزمین زیبا ،تجربه ای فراموش نشدنی است.

image 17

راههای ارتیاطی زیبا


image 19
آرام و پر باران
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *