image 63

پروین دولت آبادی،شاعر کودکان ایران

به گزارش “آژنگ نیوز”پروین دولت آبادی، شاعر کودکان ایران، در۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۰۳ در اصفهان به دنیا آمد. در خانواده‌ای اهل فرهنگ که بیشتر آن‌ها، چه مرد و چه زن، آموزگار بودند و شعر نزد آنان جایگاهی ویژه داشت.

مادرش بسیار پرکار بود و مدرسه ناموس را در اصفهان مدیریت می‌کرد. قصه‌ها و داستان‌هایی که هر شب پروین از زبان مادرش می‌شنید، زیباترین و رنگین‌ترین خاطرات را برای او می‌ساختند و او از لابه لای قصه‌ها یاد می‌گرفت انسان خوب کسی است که با دست‌هایش مهر و دوستی به ارمغان بیاورد.
در سال ۱۳۳۹، پروین دولت آبادی با همراهی همسرش اسماعیل صارمی و همکاری پرویز ناتل خانلری شرکت انتشاراتی سخن را راه انداختند و در این نشر بود که پنج عنوان کتاب برای کودکان به چاپ رسید.
در سال ۱۳۴۱ دبستان شیوا را تاسیس کرد و در آنجا روش استفاده از ابزار‌های آموزشی دیداری و شنیداری را به‌کار گرفت و به مدت پنج سال ادامه داد.
در دهه چهل با آغاز انتشار مجله “پیک”، شعرهایی از او به چاپ رسید که دارای پختگی و شیوایی بسنده‌ای بود. شعرهای او با پند و اندرز و درونمایه دستوری که ویژگی معمول شعر کودک در آن زمان بود فاصله داشت .
در شعرهای او ارزش و احترام به هویت کودک بازتاب می‌یافت. کودک را با واژه‌ها، تفسیرها و تعبیرهای تازه آشنا می‌کرد و می‌کوشید شعرهایی بگوید که کودکان به راحتی بخوانند و از بر کنند. بر این باور بود که شعر ابزاری دلپذیر و کارا برای رشد عاطفی و هوشمندی کودک است.

image 63

در کلام لطیف او مفاهیمی همچون زندگی، گوهر هستی، عشق، دانش، آزادی ، شادمانه زیستن و کار موج می‌زد و مفاهیم آموزشی، با عاطفه و احساس و زیبایی با هم گره خورده بودند.
پروین با تلفیق شعر و موسیقی، ارتباط و پیوند‌های عاطفی خوبی با کودک برقرار می‌کرد. کلام او با سرشت کودک همسازی داشت و نشانگر روابط انسانی قوی ذهن او با کودکان بود.
در شعر او، فاصله میان دوران کودکی و نوجوانی برداشته شده بود و نوجوانان آن دوره، با همخوانی شعرهای او به تجربه تازه ای از لذت شعرخوانی دست می‌یافتند. همین پدیده به دگرگونی بنیادین در شعر کودک ایران انجامید. او با زبان گرم و صمیمی نوجوان را به جویندگی و پویندگی فرا می‌خواند و از نیروهای نهفته و ارزشمند وجودش آگاه می‌کرد.

شعرهایش امیدبخش و بیدار کننده بود و گویی می‌خواست از وجود امید بخش خود در کام نوجوان بدمد و او را به پویایی و جنبش وادارد.

پروین دولت آبادی در سن هشتاد و چهار سالگی ، در روز سه شنبه ۲۷فروردین ۱۳۸۷ پس از سال‌ها تلاش سازنده برای کودکان ایران، به جاودانگی پیوست.
کتاب شعر “گل بادام ” او در سال ۱۳۶۶ جایزه شعر شورای کتاب کودک را از آن خود کرد.

گروه گزارش

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *