image 88

چرا مسابقه فوتبال استقلال و پرسپولیس اینقدر مهم است؟

به گزارش “آژنگ نیوز”استقلال و پرسپولیس از جمله قدیمی ترین و پرسابقه‌ترین تیم های فوتبال کشورمان هستند.این دو تیم هم در  مسابقات داخلی و هم در مسابقات خارج از ایران مقام ها و پیروزی های متعددی برای کشورمان به همراه آورده اند. این پیشینه موجب گردید که رقابت های این دو تیم فوتبال چه در زمانی که با نام تاج و پرسپولیس فعالیت می‌کردندو چه الان  که با عنوان استقلال و پرسپولیس در مسابقات باشگاهی حضور دارند، دارای اهمیت بسزایی باشد.مسابقات این دوتیم بیانگر اهمیتی است که فوتبال در زنگی مردم داشته است. نخستین دوره جام باشگاه‌های تهران در ۱۳۰۱ برگزار شد. در دهه ۱۳۲۰ فوتبال جایگاه خود را به عنوان یک ورزش محبوب پیدا کرد و با قدرت گرفتن و تأسیس تیم‌های سرباز، دارایی، شاهین و دوچرخه‌سواران مسابقات جام باشگاه‌های تهران رونق تازه‌ای گرفت.  برگزاری جام باشگاه‌های تهران هم‌زمان با لیگ سراسری فوتبال ایران، در دهه ۵۰هیجان و تاثیر گذاری بیشتری به مسابقات بخشید.در کنار آن البته مسابقات تیم ملی فوتبال نیز وجود داشت.

image 85

دیدارهای  دو تیم پایتخت اهمیت خود را در گذشته همچنان حفظ کرد و در نهایت در روز جمعه  ۱۸ آذر ۱۳۵۶ آخرین دیدار تیم‌های استقلال و پرسپولیس قبل از انقلاب اسلامی در ورزشگاه آزادی این مسابقه از دور برگشت جام تخت جمشید برگزار شد .تیم  پرسپولیس با نتیجه دو بر یک به پیروزی رسید.

 بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسابقات باشگاهی فوتبال دچار افت شد. با پیشنهاد طرح حذف بازیکنان بیشتر از 27 سال از تیم ملی فوتبال نشان از آن داشت که قرار است یک تغییر رویکرد در فوتبال را شاهد باشیم ولی مسابقات دو تیم مهم  پایتخت قابل چشم پوشی نبود به همین جهت  پرونده این مسابقات با  دیداربیستم ودوم – پرسپولیس و استقلال  در 25 آبان 1358 پس از انقلاب اسلامی بازگشایی شد.

بدین ترتیب و در ادامه  در دهه ۷۰ دوباره فوتبال به رده اول زندگی بخش  قابل توجهی از مردم صعود کرد . به گونه ای که در کنار صدها مجله رنگارنگ ورزشی ،تعداد ۱۴ روزنامه سراسری با روش ورزشی منتشر شدند.

پس از پشت سر گذاشتن این دوران پر فراز و نشیب  فوتبال امروزه هم جایگاه اول را در فعالیتهای اجتماعی دارد . به همین جهت مرور تاریخی آن و بررسی رخدادهای فوتبال بخصوص دو تیم پر سابقه تهران اهمیت زیادی خواهد یافت. ضمن اینکه شاید این مرور تاریخی بتواند تا حدودی نشان دهد که بروز درگیری و تنش الگو گرفته از گذشته مسابفات هم باشد.

حکایتی از اولین دیدار تا سومین دیدار دو تیم مشهور تهرانی

 اولین دیدار این دو تیم با عنوان تاج و پرسپولیس در روز جمعه۱۶فروردین ماه سال ۱۳۴۷ صورت گرفت در این مسابقه مربی تیم استقلال علی دانایی فرد و مربی تیم پرسپولیس پرویز دهداری بود . اولین دیدار تاج در پرسپولیس در فصل جدید فوتبال باشگاه های ایران  ونیز  اولین دیدار از سری این مسابقات جدید بود.نتیجه مسابقه صفر بر صفر تمام شد این دیدار در روز جمعه در پیش روی بیش از ۲۰ هزار تماشاگر برگزار شد. داور دیدار عبدالرضا موزون کمک داوران ارشد برازنده، ایرج نیک و رفتار بود .تیم پرسپولیس پیش از این با  با نام شاهین در مسابقات حاضر می شد و نکته جالب آنکه گزارش این بازی که در روزنامه اطلاعات سال ۱۳۴۷ به چاپ رسیده  دارای اشتباهاتی است .نویسنده مطلب چند با ر به اشتباه از تیم پرسپولیس  با عنوان قبلی شاهین یاد میکند. در نهایت این مسابقه با نتیجه صفربر صفربه به پایان رسید . دیدار دوم این دو تیم که در جمعه ۲۰ دی ماه ۱۳۴۷ برگزار شد ،نیز همین نتیجه را به دنبال داشت .دیدار سوم که در جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۴۸ انجام گرفت با اولین پیروزی تیم تاج همراه بود.این تیم سه بر یک بر پرسپولیس غلبه کرد .این بازی برای اولین بار یک اخراجی داشت و آن رضا وطن خواه بازیکن تیم پرسپولیس بود. گل های تیم  تاج را احمد منشی زاده علی جباری و کارو حق وردیان به ثمر رساندند. تنها گل تیم پرسپولیس نیز توسط ناظم گنجاپور وارد دروازه تیم تاج شد . دیدار چهارم و پنجم این  دو تیم نیز با پیروزی تاج پایان یافت.

image 88

مسابقه فوتبالی  که با چک و لگد تمام شد!

دیداری که در هفدهم  بهمن‌ماه سال ۱۳۴۸ بین دو تیم مشهور آن روزگار یعنی تاج و پرسپولیس برگزار شد. به دلیل زدو خورد بازیکنان ناتمام ماند. اگر این حادثه پیش نمی آمد،مسابقه  دو تیم می توانست  با نتیجه مساوی یک بر یک پایان پایان یابد.اما این دیدار نیز یکی از نقاط عطف مسابقات تاج و پرسپولیس بود  که در آن همایون بهزادی و حسین کلانی  از تیم پرسپولیس و مهدی لواسانی از تیم تاج اخراج شدند. در همین دیدار بود که دروازه‌بان تیم پرسپولیس عزیز اصلی و کاپیتان این تیم در حالی که خشم و عصبانیت چهره‌اش را در هم فروبرده بود به داور نزدیک شد و پس از آن که سیلی محکم  به صورت داور نواخت.زمین را ترک کرد .اما در گزارشهای رسمی ماجرا چنین توصیف شده است. حسین کلانی درگفتگویی در روز بعد از مسابقه  اعلام کرد: تمام حوادثی که روز جمعه در دیدار دو تیم تاج و پرسپولیس رخ داد به خاطر عدم صلاحیت داور بود .شما خود تصور کنید ما بازیکنان هر دو تیم همواره با هم دوست و رفیق هستیم .ولی داور مسابقه آن عوامل را به وجود آورد که زمین بازی بسیار غیر قابل تحمل شده بود. در غیر این صورت مگرممکن است دو دوست با هم آن طور دعوا کنند. 

جعفر کاشانی بازیکن دیگر تیم پرسپولیس نیز گفت :در مورد توپی که منجر به گل مساوی برای تاج شد و به کمک داور آقای الهی اعتراض کردم و گفتم آقا این خطا نیست ؟توپ به پای جباری گرفته شده ،تهدیدم کرد که اگر حرف بزنی به داور می‌گویم بیرونت کند.

مژدهی عضو تیم تاج گفت جنجال با گلی که من زدم شروع شد .رفقا مثل ریگ فحش می دادند و این فحش‌ها نصیب من شد که گل مساوی را زدم. کاشانی در این لحظه یقه مظلومی را گرفته بود و می‌گفت کجا میری وایسا گل شما  فول بوده ولی بالاخره مظلومی دوید و رفت .ولی داور تا آنجا که ممکن بود فحش ها را نشنیده می گرفت . تا اینکه بهزادی و لواسانی بزن بزن کردند هردو را بیرون کرد.

دنبال این حادثه سخنگوی سازمان تربیت بدنی و تفریحات سالم ایران اعلام کرد برای رسیدگی به گزارش داور و چگونگی رفتار بازیکنان جلسه تشکیل و اعلام فدراسیون فوتبال در این باره انتشار خواهد بود .

حادثه از آنجا شروع شد که بازی تاج و پرسپولیس تا دقیقه ۸۵ یک بر صفر روی تنها گل غلامحسین مظلومی به نفع تاج بود. پرسپولیس در این دقیقه حمله کرد و محمود خوردبین مهاجم پرسپولیس با  نفوذ  به محوطه چریمه تاج  علیرغم آنکه قلیچ‌خانی دست او را گرفته بود و الان مرتکب خطا شده بود گل زد. اما داور” حاج ابوالحسن” پس از به ثمر رسیدن گل با اعلام خطای خوردبین، گل را مردود اعلام کرد .عزیز اصلی کاپیتان تیم با داور درگیر شد و بازیکنان خود را از ادامه بازی بازداشت . داور پس از دادن وقت قانونی با کشیدن سود بازی را تمام شده  اعلام کرد .بازیکنان پرسپولیس ۱۰ دقیقه در زمین باقی مانده ولی سرانجام زمین را ترک کردند. مطبوعات آن زمان در مورد داور مسابقه در آن روز گار نوشته بودند: به هر حال در طول دو هفته گذشته این دومین باری است که حاج ابوالحسن داور مسابقه با چنین صحنه هایی روبرو شده است.

دیدار هشتم جنجال تماشاگروزخمی شدن بازیکنان

دیدار هشتم در بیست و هفتم دی ۱۳۴۹چند ویژگی مهم داشت.یکی اینکه  تیم پرسپولیس بعد از چند شکست و تساوی اولین پیروزی اش را بدست آورد. نکته دیگر جنجال در میان تماشاگران بود. هنگامی که پرسپولیس این مسابقه را به نفع خود به پایان برد، تیتر مطبوعات چنین بود:پرسپولیس شگفتی آفرید”.یا “برای نخستین بار تاج مغلوب پرسپولیس شد”.علی عبده مدیر تیم پرسپولیس گفته بود پیروزی ما غیر قابل تصوربود . حسین کلانی  بازیکن برجسته تیم  پرسپولیس اظهار کرده بود اگر پیروز نمی‌شدیم برای همیشه فوتبال را ترک می‌کردم. نکته جالب در این زمان آن که بعد از مسابقه سپهبد خسروانی مدیر باشگاه تاج به باشگاه پرسپولیس یک سبد گل فرستاد.  همچنین کاپیتان تاج علی جباری گفت با این این همه نا مهربانی تماشاچیان برای ما اعصابی باقی نمانده است. مسابقه ازچنان استقبالی برخوردار شده بود که قیمت بلیت پنج تومانی مسابقه به ۱۰۰ تومان نیز رسید .

image 87

نتیجه نیمه اول مسابقه یک بر صفر به سود پرسپولیس بود و در پایان نیز تیم پرسپولیس چهار بر یک برای اولین بار توانست بر تیم تاج غلبه کند. جمعه پانزدهم اسفند استادیوم امجدیه برای دیدار تیم‌های پرسپولیس و تاج شاهد بیش از 3۵ هزار تن تماشاگربود  که به معنی پر شدن تمام سکوهای این استادیوم قدیمی به شمار می آید داوری مسابقه بر عهده داود حیدری و کمک داوران جمشید اخباری و ایرج نیک‌رفتار .دروازه بان تیم تاج ناصر حجازی بود که از دقیقه ۶۸ تعویض شد و جای خود را به منصور رشیدی داد.همایون بهزادی بازیکن پرسپولیس بعد از برخورد با عبداللهی مدافع تیم تاج مصدوم شد و به دلیل مصدومیت از ناحیه صورت از زمین در دقیقه ۳۱ از زمین مسابقه خارج شد. گلهای پرسپولیس در دقایق ۴۲ و ۹۰ توسط حسین کلانی ۵۷ صفر ایرانپاک و ۷۴ محمود خوردبین برای پرسپولیس به ثمر رسید و در دقیقه ۷۵ علی جباری کاپیتان تیم تاج گل این تیم را به ثمر رساند .

اما یک اتفاق بد که متاسفانه بعدها نیز تکرار شده است نیز رخ داد.در لحظات نخستین پایان مسابقه امجدیه که گروهی از تماشاچیان پس از پیروزی پرسپولیس به وجد و شادی آمده بودند. ناگهان مشاهده کردند گروهی تماشاگر بی فکر و عاقبت اندیش در قسمت بالای در خروجی بازیکنان با پرتاب تکه های یخ زده و شیشه خالی های نوشابه برای دقایقی چند این شادی و رضایت را به خاطر دیدار بازی خوب و بی نظیر به ناراحتی و نگرانی تبدیل کرد. در نتیجه یکی از همین پرتاب ها بود که جسمی برنده به صورت جباری کاپیتان پر ارزش تاج و آشتیانی چهره محبوب پرسپولیس برخورد کرد و این دو نیز نظیر چند تن دیگراز بازیکنان در  زمان خروج از میدان مسابقه مصدوم به رخت کن  رفتند اهمیت بیشترین دیدار با اهمیت این دیدار تاج و پرسپولیس گذشته از رقابت این دو حریف دیرینه به خاطر دگرگونی بود که نتیجه این مسابقه در رده بندی صدرجدول مسابقات قهرمانی باشگاه های کشور به وجود می آورد و پرسپولیس با شکست ۴ بر یک تیم تاج در این دیدار توانست برای نخستین بار در طول مسابقات صدرنشین جدول بازیها گردد .

گروه تاریخ

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز