image 158

یک تونل زیرآبی درجزایر فارو

در جزایر فارو یک تونل زیرآبی به درازای بیش از ۱۰ کیلومتر با یک میدان زیرزمینی گشایش یافته است. این سازه که توشهاون، پایتخت جزایر فارو را به جزیره ایستوروی متصل می‌کند روز شنبه ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر) افتتاح شده است. این پروژه بزرگ‌ترین پروژه زیرساختی اقیانوس اطلس شمالی محسوب می‌شود.

به گفته  دست‌اندرکاران این پروژه، این تونل که عبور از آن مشمول پرداخت عوارض می‌شود مدت‌زمان سفر از توشهاون به روناویک و استرندور را از ۶۴ دقیقه به ۱۶ دقیقه کاهش می‌دهد. سفر به کلاکسویک، دومین شهر بزرگ جزایر فارو نیز به جای ۶۸ دقیقه ۳۶ دقیقه زمان خواهد برد.

image 158

برای گردشگران جزایر فارو  بخصوص میدان زیرآبی که در مرکز این شبکه تونلی قرار دارد بسیار جذاب خواهد بود. این میدان زیرآبی که از سنگ‌های طبیعی ساخته شده و طراحی آن را هنرمند اهل این جزایر به نام تروندور پاتورسون و ساخت آن را معماری به نام آیدون الیساسن بر عهده داشته بی‌وقفه به رنگ‌های مختلف در می‌آید. 

جزایر فارو با جمعیت ۵۰هزار نفری و مناظر چشم‌نواز خود در اقیانوس اطلس شمالی در حدود ۵۰۰ کیلومتری جنوب شرقی ایسلند واقع شده است. این جزایر با این که از نظر سیاسی به پادشاهی دانمارک تعلق دارند اما از دولت خودمختاری برخوردارند که امور این منطقه را اداره می‌کند. 

ساخت این تونل در زیر اقیانوس اطلس حدود ۳ سال طول کشید.

گروه گزارش

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مناسبت امروز

از دیروز